Doğa Sporlarına Yeni Başlayanlar için Tatil Önerileri

Tatil, artık pek çok insan için yeme içme ve yatmaktan fazlası demek. Doğadan uzaklaşmanın ve hareketsiz yaşam tarzının yol açtığı sorunların son derece farkında olarak artık çoğumuz doğayı ve sporu hayatımızın bir parçası haline getiriyor, tatillerimizi ise sevdiğimiz doğa sporlarına göre tasarlıyoruz. Siz de doğa tatilinin güzelliklerini keşfetmeye kararlıysanız naçizane önerilerimize kulak verin.
doga-sporlari-4-825x600

Pedala Kuvvet
Bisiklete yeni başlayanlara önerimiz ilk rotalarını medeniyete yakın yerlerde pedallamaları. Şehirden çok uzaklaşmadan doğaya doymak isteyenlere üç büyük şehirden önerilerimiz var. İstanbul için Büyükada’da büyük tur yolu, Ankaralılar için Çorum’da 2010 yılında valilik tarafından yenilenen antik Hitit Yolu, İzmir içinse Karşıyaka’dan Kuş Cenneti’ne kesintisiz uzanan gidiş-dönüş otuz kilometrelik bisiklet yolu. Doğa sporları turizmi için doğru bir giriş…
doga-sporlari-3-825x600

Bir Köy Var Uzakta
En acemisinden en deneyimlisine kadar pek çok doğa sporcusu için kamp ve yürüyüşün yeri başkadır. Yürüyüşlerin yumuşak rotalarda mı yoksa zorlu dağ geçitlerinde mi olacağına mevsim ve sizin seviyeniz karar verecek. En çok önerilen rotalar arasında şunlar var: 50’ye yakın günübirlik yürüyüş rotası ve 10 adet kamplı geçiş rotası ile Kaçkar Dağları, Niğde ve Kayseri arasında yer alan vadi sistemlerini kapsayan Aladağlar ve Akdeniz’e paralel uzanan ve Sagalassos, Termessos ve Serge antik kentlerini de görme fırsatı bulacağınız Beydağları yer almakta.
doga-sporlari-2-825x600

Derinlerde Hayat Var
Eskiden beri dalmak isteyen ancak bir türlü cesaretini toplayamayanlar, önümüzdeki ilk tatilde harekete geçmelisiniz. Çünkü hayat, hayalleri ertelemek için fazla kısa (kesin bilgi, yayalım). Dalgıçlık eğitimini gözünüzde büyütmeyin. En kısa sürede bulunduğunuz şehirdeki dalgıçlık kurslarından birine gidin ve dalmanız için gereken ilk yıldızı alın. Önümüzdeki ilk tatilinizde ise sizi daha önce bahsettiğimiz Ege ve Akdeniz’deki dalış yerlerine bekliyoruz.
doga-sporlari-1-825x600

Kış Gelince Karlara
Kış ve spor denince tabii ki akla gelen ilk doğa sporu kayak. Gerektirdiği ekipman ve kıyafetlerle üst düzey bir spor gibi görünse de, tarihsel olarak insanların karda batmadan ilerlemek için icat ettikleri primitif bir aktivite. Başlamak için damarlarınızdaki asil kandan başka bir ihtiyacınızın olmadığı bu doğa sporu için derslere Uludağ, Palandöken, Kartalkaya ve Erciyes gibi parkurlarda ,aile boyu sportif bir tatil geçirebilirsiniz.

Kaynak : http://www.letsgodergi.com/doga-sporlarina-yeni-baslayanlar-icin-tatil-onerileri/

Yorumlar

Bir cevap yazın